سرپرست اداره کل هماهنگی امور اقتصادی
ناصر فخر موحدی
سرپرست اداره کل هماهنگی امور اقتصادی

    .
۱۳۹۲/۰۴/۱۱

خلاصه قوانین جدید صدور ویزای قزاقستان


اطلاعات در مورد

قوانین جدید صدور روادید جمهوری قزاقستان

وزارت امور خارجه جمهوری قزاقستان با همراهی بخش‌های دولتی ذی‌صلاح، قوانین جدید صدور روادید جمهوری قزاقستان(از این پس به‌عنوان "قوانین") را توسعه داده است. در 26 اپریل 2013 این قوانین در لیست ثبت دولتی مستندات قانونی به شماره 8407 به ثبت رسیده است.

هدف اصلی از معرفی قوانین جدید تامین مطابقت آنها با قوانین قزاقستان از 22 جولای 2011 در مورد مهاجرات، برای بهبود قوانین ویزا و همچنین هماهنگی ورود، خروج و اقامت شهروندان خارجی در قلمرو قزاقستان است.

تجربه کشورهای مختلف دنیا در بخش سیاست‌های روادید در طول آماده سازی قوانین جدید مورد توجه قرار گرفته است. قوانین انواع کاملا جدیدی از رواید مانند "غیر مهاجرتی" و "مهاجرتی" را پایه‌گذاری کرده است. به طور خاص، روادیدهای غیر مهاجرتی شامل این نوع روادید می شوند: دیپلماتیک، خدمات، سرمایه گذاری-تجاری، مبلغ، گردشگری، شخصی و ترانزیت. در حالی که ویزاهای مهاجرتی به مقیم دایم، تجدید دیدار خانواده، تحصیلات، کار و مقاصد انسان دوستانه اشاره می کند.

علاوه بر این قوانین جدید، دسته‌بندی­های تازه­ای را بدین­ترتیب معرفی کرده است: ویزای دیپلماتیک به دسته­بندی­های "A1"، "A2" و "A3" تقسیم می­شوند، خدمات - "B1"، "B2" و "B3"، سرمایه گذاری "C1" و "C2"، تجاری "D1"، "D2" تا "D8" و غیره.

باید در نظر گرفته شود که قوانین تازه تصویب شده، برای خلق شرایط موفقیت­آمیز برای خارجیانی که با اهداف شخصی، گردشگری و تجاری به قزاقستان سفر می­کنند هدف گذاری­شده است.

بنابر قوانین، روادیدهای گردشگری به صورت یک­بار، دوبار و سه­بار ورود برای 90 روز و با حق اقامت در قزاقستان برای 30 روز در هربار ورود صادر می­شوند.

کارآفرینان خارجی که به قزاقستان سفر می­کنند می­توانند روادید مهاجرت کاری را برای یکسال بدست آورند.

سرمایه­گذاران خارجی که برای ویزای قزاقستان اقدام می­کنند قادر خواهند بود یکی از روادیدهای یکبار ورود برای 90 روز یا چند بار ورود برای 3 سال، براساس یک درخواست کتبی از مراجع ذی­صلاح قزاقستان در امور سرمایه گذاری دریافت کنند.

براساس قوانین، شهروندان 48 کشور توسعه­یافته دنیا از یک روند ساده شده در دریافت روادید یک بار ورود، بدون داشتن دعوتنامه (ساپورت ویزا) برخوردار می­باشند.

به­علاوه، تحت قوانین جدید ایجاد یک نظام اختصاصی روادید با توجه به اصول روابط متقابل بین‌المللی (برابری) مجاز شمرده می شود، برای مثال ایجاد شرایط مساوی در روند صدور رواید برای شهروندان دو کشور.

اگرچه، برای آنکه جریان اتباع خارجی که به صورت غیرقانونی درگیر کارآفرینی، کارگری و دیگر فعالیت‌های دارای سود در قلمرو جمهوری قزاقستان کاهش پیدا کند، قوانین جدید محدودیت‌هایی در مورد اقامت شهروندان فوق‌الذکر ایجاد کرده است.

بدین ترتیب، به طورخاص، خارجیانی که برای شرکت در کنفرانس­ها، انجمن­ها، نمایشگاه­ها، رویدادهای علمی و فرهنگی به قزاقستان می­آیند می­توانند ویزاهای کوتاه مدت D1 را دریافت کنند. اعتبار ویزاهای یک­بار، دوبار و سه­بار ورود D1 90 روز با حق اقامت در قزاقستان کمتر از 30 روز در هربار ورود است.

ویزاهای D2 برای اتباع خارجی‌ای صادر می­شود که برای یک سفر تجاری در رابطه با نصب، تعمیر و نگهداری هرگونه تجهیزات فنی و همچنین در برنامه تبادل جوانان، دانشجو و مدارس به قزاقستان می­آیند.

ویزاهای تجاری D3 برای خارجیانی صادر می­شود که برای کمک­های بشردوستانه، مذاکرات، انعقاد قرارداد، مشاوره و خدمات حسابرسی به قزاقستان می­آیند. این روادیدها برای 3 سال با حق اقامت کمتر از 30 روز در هربار ورود صادر می­شوند. ضمنا دوره اقامت فرد خارجی نباید از 60 روز در 180 روز تجاوز کند.

قوانین جدید اجازه تمدید اعتبار دوره روادیدهای تجاری برای خارجیانی که با دعوت­نامه از اشخاص حقوقی به قزاقستان می­آیند را نمی­دهد. دوره اعتبار روادیدهای شخصی، توریستی و ترانزیت هم نمی­تواند افزایش یابد.

تصمیم­گیری برای ارائه پشتیبانی و صدور روادید با توجه به اوضاع اجتماعی، سیاسی و مهاجرتی در کشوری که فرد خارجی شهروند آنجا است یا در آن اقامت دایم دارد گرفته خواهد شد.

انواع جدید ویزا مانند تجدید دیدار خانواده هم در قوانین گنجانده شده است. این ویزا برای یک­سال به اتباع خارجی اعطا می­شود که برای تجدید دیدار خانواده به قزاقستان سفر می­کنند. در این مورد گروه دعوت کننده می­توانند شهروندان قزاقستان، اقوام قزاق، هموطنان سابق، کسانی که اقامت دایم قزاقستان را دارند، مهاجران، مقیمان دایم در قزاقستان و مهاجران کسب و کار باشند.

قوانین چگونگی صدور ویزای شخصی برای اتباع خارجی که به قصد سرپرستی فرزند – شهروندان جمهوری قزاقستان به کشور سفر می­کنند را مشخص می­کنند. این ویزا برای 180 روز با حق اقامت کمتر از 120 روز صادر خواهد شد.

با توجه به قوانین جدید، ویزاهای تبلیغی به دو بخش "مبلغی" و "مذهبی" تقسیم می­شوند اولین بخش برای اتباع خارجی که برای فعالیت­های تبلیغی و دومین بخش برای کسانی که به هدف فعالیت­های مذهبی به قزاقستان سفر می­کنند صادر می­شود. این ویزاها برای 180 روز با حق تمدید به همین مدت در پلیس مهاجر قزاقستان صادر می­شود. پیش­تر ویزاهای تبلیغی فقط برای 180 روز صادر می­شدند و قابل تمدید نبودند. علاوه بر این اعضای خانواده اتباع خارجی که برای فعالیت­های تبلیغی به قزاقستان می­آیند هم می­توانند ویزا دریافت کنند.

قوانین نحوه صدور ویزا برای اتباع خارجی که به منظور اهداف انسان دوستانه به قزاقستان سفر می­کنند را مشخص می­کنند. این ویزاها برای داوطلبانی صادر می­شود که به منظور تامین آموزش رایگان، خدمات درمانی، کمک­های خیریه و کمک­های بشر دوستانه به قزاقستان سفر می­کنند.

همچنین قوانین یک اجازه ورود بدون نیاز به ویزا به جمهوری قزاقستان را پایه­گذاری کرده است. این اجازه برای اعضای ماموریت های دیپلماتیک، دفاتر کنسولی دولت­های خارجی، سازمان­های بین­المللی، همچنین خانواده­های آنها براساس کارت مجوز رسمی صادر شده توسط وزارت امور خارجه صادر خواهد شد. بنابراین این کارت­ها جایگزین ویزاهای قزاقستان برای دوره مجوز رسمی این افراد خواهد شد.

متن کامل قوانین جدید ویزا در وب­سایت رسمی وزارت امور­خارجه جمهوری قزاقستان به آدرس www.mfa.gov.kz قابل دسترسی است.

این قوانین در 10 روز کاری بعد از انتشار رسمی لازم الاجرا می­باشد.

دپارتمان خدمات کنسولی وزارت امور خارجه قزاقستان

دریافت فایل PDFمنبع :
۱۷۴۸


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان