مدیر کل دفتر هماهنگی
امور اقتصادی

علی رسولیان

    .
۱۳۹۷/۰۱/۳۰

خراسان رضوی رتبه نخست سرمایه گذاری کشوردرحوزه صنعت را طی سال گذشته کسب کرد

با حضور استاندار خراسان رضوی نخستین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در سال جاری برگزار شد.  
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این جلسه با اشاره به دستاوردهای استان در حوزه های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدمات طی سال گذشته، گفت: به مدد همراهی دولت و بخش خصوصی توانستیم نرخ بیکاری را از میانگین کشوری که 12.1 درصد است به 11.4 درصد پایین تر بیاوریم. 
وی افزود: براساس برش استانی برنامه ششم توسعه، می بایست سال گذشته 123 هزار شغل در خراسان رضوی ایجاد شود که با توجه به ظرفیت های موجود و تعداد بالای جویندگان کار، این رقم با تفاهم بین دستگاه های اجرایی و تقسیم کار شهرستانی، به 160 هزار اشتغال افزایش یافت. 
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران در پایان سال گذشته موفق به ایجاد 123 هزار و 900 فرصت شغلی در استان شدیم. 
رشیدیان با اشاره به این که سهمیه اشتغال استان برای سال دوم برنامه ششم توسعه نیز 70 هزار فرصت شغلی جدید تعیین شده است خاطر نشان کرد: با توجه به توانمندی و نیاز ها و همچنین قرار گرفتن خراسان رضوی در بین سه استان نخست کشور در حوزه نرخ مشارکت بالای اقتصادی با میزان 44 درصد، هدف گذاری انجام شده ایجاد 110 هزار اشتغال جدید در سال جاری است. 
وی تصریح کرد: حوزه ی صنعت، معدن و تجارت استان در سال گذشته با صدور 344 فقره پروانه بهره برداری، سرمایه گذاری سه هزار و 785 میلیارد تومانی و اشتغال هشت هزار و 657 نفری، رتبه نخست سرمایه گذاری کشور را از آن خود کرد که قابل تقدیر است. 
استاندار خراسان رضوی با بیان این که هم اکنون  348 طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در استان در حال اجرا است؛ گفت: برنامه ریزی شده تا این پروژه ها در سال جاری با سرمایه گذاری چهار هزار و 192 میلیارد تومان و اشتغال 15 هزار نفری به بهره برداری برسد. 
رشیدیان به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به مشهد مقدس و نشست با فعالان اقتصادی استان اشاره و تاکید کرد: اتنظار می رود تا فعالان این حوزه، فرصت های تجاری و سرمایه گذاری خراسان رضوی را برای طرح در این جلسه احصا و ارائه نمایند. 
وی در ادامه خدمات قابل توجه انجام شده در حوزه کشاورزی را خاطر نشان کرد و گفت: با توجه به موضوع بحران آب، تنها در  سال گذشته 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به آبیاری نوین تجهیز شدند. 
استاندار خراسان رضوی افزود: در دو هزار کیلومتر از اراضی استان نیز خطول انتقال آب تعبیه شد که سهم قابل توجهی در بهره وری از منابع آب داشت. 
رشیدیان گفت: همچنین در 100 هکتار از اراضی استان 250 طرح کشت گلخانه ای به اجرا در آمد که این پروژه ها نیز در کاهش مصرف آب و افزایش تولید، موثر بوده اند. 
استاندار خراسان رضوی به برگزاری دوازدهمین جلسه کارگروه استانداران منطقه 5 کشور با حضور معاونان وزارت کشور به میزبانی استان در مشهد مقدس هم اشاره کرد و افزود: مقرر شد با توجه به اهمیت سرمایه گذاری در توسعه مناطق با هدف بهره گیری از توانمندی ها و ظرفیت های استان های درون هر منطقه برای ارتقا آن، فهرست پروژه ها برای سرمایه گذاری مشترک، 6 استان توسط مراکز سرمایه گذاری آن ها تهیه و ارائه می شود.
 
 
وی به جلسه دیدار  خود و نمایندگان مردم خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی با معاون اول رییس جمهور در عصر روز سه شنبه نیز اشاره کرد و گفت: مقرر شد طرح پیشنهادی ایجاد شرکت سرمایه گذاری توسعه عمران استان با کمک بخش خصوصی تهیه و به دولت ارائه می شود.
رشیدیان افزود: طی این دیدار، پیشنهادی مبنی بر راه اندازی صندوق شرکت توسعه عمران استان مشابه آنچه در کرمان انجام شده است، مطرح شد تا با کمک بخش دولتی و خصوصی این شرکت راه اندای شود.
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: با ترکیب و تجمیع ظرفیت این بخش ها در قالب این صندوق، می توان از امکانات و توان آنها برای تسریع ، تکمیل و اجرای طرح های توسعه ای استان استفاده نمود که در این راستا مقرر شد؛ طرح آن تهیه و ارائه شود.
رشیدیان با بیان اینکه در این جلسه مباحث مختلفی از سوی نمایندگان مطرح شد، افزود: عمده مسائل طرح شده در حوزه آب بود از جمله موضوع انتقال آب از دریای عمان که امری اجتناب ناپذیر است و اجرای آن با مشارکت بخش خصوصی قابل تحقق می باشد.


منبع : زیرپرتال دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۴۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان